5 клас


Шановні!


Учні, запишіть в зошиті дату, тему, як показано на початку сторінки.
Батьки, відпрацьовані завдання сфотографувати чітко та якісно та надіслати на електронну адресу учителя zrt52mk@gmail.com в темі листа ОБОВ'ЯЗКОВО вказати прізвище, ім'я, клас


Зарубіжна література


Двадцять перше травня
Дистанційне навчання
Тема: Узагальнення і систематизація навчального матаріалу.

Ось і  добігає завершення навчальний рік. З цікавістю ви переступали поріг кабінету зарубіжної літератури. Для вас це був новий предмет. Але ви всі з радістю поринули у чудовий світ зарубіжної літератури, навчилися цінувати красу художнього слова, збагатилися новими знаннями, враженнями, емоціями. І все  - завдяки  книгам.  
Літературний диктант  (УСНО )

1.                Назвіть малі жанри фольклору...  
2.                Яку роботу виконувала пасербиця у Пані Метелиці?  
3.                В якій країні відбуваються події казки «Фарбований шакал»?   
4.                Що означає ім’я Моморато?  
5.                Що перше намалював хлопець Малян пензликом?  
6.                Лукомор'я — це...   
7.                Літературна казка — це...  
8.                Назви авторів віршів про природу.
9.                Антитеза — це...  
10.           Що знайшли дроворуби поряд з Хлопчиком-Зіркою?  
11.           Чому Том і Гек вирішили вночі йти на кладовище?  
12.           Слово "фольклор" у перекладі означає...  
13.    До якої групи народних казок належить "Пані Метелиця"?    
14.    Де кіт учений ходить по ланцюгу?  
15.    Пейзаж — це...  
16.    Що тітка Поллі примусила Тома робити у суботу?  
17.    Скільки років було Полліанні?  
18.    Яку назву мало продовження книжки про Алісу?  
19.    Марина Цвєтаєва дуже любила вірші російського поета …  
20.    Який жанр твору Роальда Дала «Чарлі і шоколадна фабрика»?  

  Встановити відповідності:

1.«Країна, у яких народилися письменники».
1.                Марк Твен
1.          Англія
2.                О.Пушкін
2.          Франція
3.                Б. Грімм
3.          Росія
4.                Ш. Перро
4.          Німеччина
5.                Г.К.Андерсен
5.          США
6.                О.Уайльд
6.          Данія

2. «Які твори написали письменники».  
1.Якоб і Вільгельм Грімм
1.«Казка про мертву царівну і сімох богатирів»
2. Олександр Пушкін
2.«Пані Метелиця»
3. Андерсен
3. «Хлопчик – зірка»
4. Марк Твен
4. «Снап»
5. Оскар Уайльд
5. «Стійкий олов'яний солдатик»
6. СетонТомпсон
6. «Пригоди Тома Сойєра»


3.«Загублені речі».   
1.     Золотий ланцюг
1.                «ПеппіДовгапанчоха»
2.     Починок
2.                «Стійкий олов’яний солдатик»
3.     Бляшанка з діркою
3.                «Пригоди Тома Сойєра»
4.     Черевичок
4.                «Край  лукомор’я»
5.     Відерце з вапном
5.                «Пані Метелиця»
6.     Табакерка
6.                «Попелюшка»


  Впізнати твір за цитатою   (запишіть назву твору).
1. «Баба спекла хлопцеві найбільших у Японії смачних коржів, а дід подарував йому хустину — зав’язувати голову, щоб піт не стікав на чоло, шаровари і меч».
2. «Новоспечений «цар» подарував левові посаду головного радника, тигра зробив керуючим палацом, пантері довірив охорону  царської скарбниці, а вовка призначив палацовим сторожем».  
3. «Він низько схилив голову, аж до пилюки і, ридаючи так, що, здавалося, його серце ось-ось розірветься з болю, промовив такі слова: “Мати моя! Я зрікся тебе в дні своєї гордині. Не відштовхни мене в годину мого смирення!”  
4. «Хіба коли бідний, то й малювати не дозволяється?” — обурився хлопець, і йому ще дужче захотілося навчитись малювати».
5. «Ні, подумайте тільки, які чудеса трапляються на світі — він опинився в тій самій кімнаті, де був раніш; він бачив тих самих дітей, і ті самі іграшки стояли на столі і розкішний палац з чарівною маленькою балериною».
6. «І з того часу ми постійно в неї грали. І що тобі важче, то більше радіти треба – ось так. Щоправда, іноді буває зовсім важко, особливо коли твій тато іде на небо, а в тебе не лишається нікого…»
7. «Відставний художник сидів поруч у затінку на якійсь діжці, погойдував ногами, наминав яблуко й розставляв сіті на інших телепнів. А таких не бракувало: хлопці раз у раз підходили до паркана — підходили покепкувати, а залишалися білити».  
8. «Пішла бідна дівчина до криниці, не знаючи, що й робити. І з великого жалю й страху стрибнула в криницю й знепритомніла. А коли опритомніла, то побачила, що лежить на чудовій луці».  
9.  «Серед бенкетів і розваг я швидко став забувати про колишні страшні пригоди. А розкішне, сите життя мені почало обридати. Я був молодий, дужий — хотілось якоїсь діяльності. Скінчилося тим, що я знову поклався на долю, зібрав товаришів-торговців, накупив різного краму й сів на корабель».
10. «3 Часом треба поводитися правильно! Бач, якби ти з ним дружила, він робив би з годинником усе, що захочеш. Ось, припустімо, зараз дев’ята ранку — саме час початку уроків, а ти береш і шепочеш Часові одне слівце — і стрілки  я-ак забігають!.. Пів на другу, час обідати».
11. «Один багатий удівець  одружився друге  з  удовою,  такою  чванливою  та гоноровитою, якої, відколи світ світом, ніхто й не бачив. Вона мала двох дочок, теж чванливих і гоноровитих. А в чоловіка була своя дочка, надзвичайно добра та ніжна - вся в матір, найкращу жінку в світі».
12. «Був Хеллоуїн, і вже сутеніло, коли я вперше побачив його. Рано-вранці я отримав телеграму від Джека, мого приятеля з коледжу: «На добру згадку про мене». Коли він прибув, я побачив примітку «Небезпечно», а зсередини чулося гарчання від найменшого поруху».




Дев᾿ятнадцяте травня
Дистанційне навчання
Позакласне читання
Тема: Кір Буличов. Цикл «Аліса».
Сьогодні з вами ми ознайомимося з відомим російським   письменником  Кіром Буличевим.

Бесіда (УСНО):
- Що таке фантазія?
- Хто такий фантазер?
-Що таке фантастика?


  Знайомство з біографією письменника
      Справжнє ім'я письменника Ігор Всеволодович Можейко. Народився  він у Москві 18 жовтня 1943 року. Після закінчення школи вступив в Московський державний інститут іноземних мов імені Моріса Тореза, який закінчив у 1957 році. Два роки працював у Бірмі  перекладачем , а у 1959 році повернувся  до Москви і вступив до аспірантури  інституту сходознавства АН СРСР. Писав історико-географічні нариси для журналів «Вокругсвета» і «Азія та Африка сьогодні». У 1962 році закінчив аспірантуру, з 1963 року працює в Інституті сходознавства, спеціалізуючись на історії Бірми.
     Перше  оповідання «МаунгДжо буде жити» був опублікований в 1961 році. Фантастику почав писати в 1965 році. Фантастичні твори видавав виключно під псевдонімом Кирило Буличов ( псевдонім був створений  з імені дружини і дівочого прізвища матері письменника). Згодом ім'я  Кирило почали писати скорочено – «Кір». Справжнє ім'я  письменник зберігав в таємниці до 1982 року, оскільки вважав, що  керівництво інституту не вважатиме фантастику  серйозним заняттям, і боявся, що після розкриття псевдоніма буде звільнений.
    Видано кілька десятків книг, опубліковано сотні творів, екранізовано більше двадцяти творів. Крім цього займався перекладом на російську мову фантастичних творів американських письменників. Одним з найвідоміших є п'ятисерійний фільм «Гостя з майбутнього».
    Помер 5 вересня 203 року після важкої і тривалої хвороби. Похований у Москві на Міському кладовищі. У 2004 році посмертно став лауреатом шостої міжнародної премії в області фантастичної літератури імені Аркадія і Бориса Стругацьких у номінації «Критика і публіцистика», за серію нарисів «Пасербиія епохи».
Творчість. Фантастика.
У своїх творах  письменник охоче звертався до раніше придуманих і описаних персонажів, в результаті чого вийшло кілька циклів творів, в кожному з яких описуються пригоди одних і тих самих героїв. Особливою популярністю користувалися безкінечні пригоди дівчинки-школярки Аліси. Головна героїня твору Аліса Сєлєзньова. Ім'я героїні автор дав на честь своєї дочки Аліси, яка народилася у 19621 році. Пригоди Аліси відбуваються у найрізноманітніших місцях і часах: на Землі ХХІ століття, в космосі, на океанському дні і навіть минулого, куди вона збирається на машині часу. У перших творах  Аліса була єдиною з основних персонажів дитиною, а оповідання велося від імені космобіолога Сєлєзньова, батька Аліси.Пізніше основними героями разом з Алісою стали її ровесники – однокласники і друзі. Частина книги орієнтована на дітей молодшого віку. Цикл книг про Алісу одночасно  інайпопулярніший, і самий неоднозначний . Критики не раз відзначали. Що ранні оповідання про Алісу були набагато сильніші , ніж наступні. Сам Буличов не раз в інтерв'ю говорив, що Аліса Сєлєзньова стала таким же «вічним героєм» , як Шерлок Холмс КонанаДойля. Остання повість про Алісу  - «Аліса і Алісія» була закінчена у 2003 році, незадовго до смерті.




Дайте відповідь на питання ( письмово):
Чим запам'яталась головна героїня?


Дванадцяте травня
Дистанційне навчання
Тема. Туве Янсон «Капелюх чарівника». Персонажі твору, втілення в них  ідей доброти, щирості, сімейних цінностей.

 

Світ моїх Мумі-тролів – це світ, за яким у
глибині душі тужить кожен із нас…


Інтерактивна вправа «Впізнай героя»

1.    Схожий на біленького бегемотика, який встав на задні лапи. Любить справедливість, чесність. Це узагальнений образ всіх дітей, які живуть на світі.  
2.     Любить танцювати, крутитись перед дзеркалом і навішувати на себе різні прикраси.  
3.    Завжди готова прийняти нових друзів улюбленого сина, нагодувати їх, пригорнути, заспокоїти, сказати добре, лагідне слово…».  
4.    Зовні схожий на Мумі-троля, але змінює колір відповідно до настрою. Дуже любить бути як головою так і секретарем на різних зборах. Дуже серйозний…  
5.    Постійний шукач пригод. Любить грати на губній гармошці. Не любить табличок, які щось забороняють. Кожного літа відвідує Мумі-дол.
6.    Досить занудний. Любить командувати і ніколи не визнає своїх помилок. Колекціонує марки та рідкісних комах…
7.    Має золоті руки, він збудував блакитний будиночок. Він із великою повагою ставиться до Мумі-мами, для нього її слово – закон. Пише цікаві мемуари.  

Словник уроку:
КАЗКА – твір з вигаданим сюжетом, у якому наявні чарівні, фантастичні елементи.
Повість  – прозовий твір, який має більший, ніж оповідання, обсяг. У повісті зазвичай змальовано низку подій із життя головного героя й детально зображено пов’язаних з ним другорядних персонажів.
Літературний герой – дійова особа художнього твору.
Головний герой – той, хто перебуває у центрі художнього зображення.
Другорядні герої – ті, що з*являються в окремих епізодах і пов*язані з історією головного героя.

Впевнена, що ви подружилися з мешканцями квітучої Долини Мумі- тролів. Вони всі різні, але поєднує їх дружба, любов один до одного, щирість і добро. Створений письменницею казковий світ – це сама усмішка дитинства, сповнена душевного тепла й довіри до життя.
У будинку мумі-тролів завжди дружно та весело, пахне оладками з малиновим варенням, ніхто нікого не повчає, усі уважні один до одного. У казковому домі живе любов, про яку не говорять, але яка відчувається в кожному доброму слові й учинках заради інших. Якщо комусь сумно або в когось трапилася біда, мумі-тролі та їхні друзі вирішують проблему спільно, але водночас не порушують право кожного на особисте життя, не вимагаючи зайвих пояснень.
У творі утверджується образ дому, який би хотілося мати всім — теплого, затишного, дружного, веселого. У сімейних стосунках, що існують поміж мумі-тролями, утверджуються цінності, які потрібні кожному: повага до Мами, котра всіх любить і про всіх дбає; авторитет Тата, слово якоіх> є законом для дітей; свобода й право дітей на свої інтереси і разом з тим їхня відповідальність за все, що відбувається в родині.
У сюжеті повісті «Капелюх Чарівника» одна чарівна подія нанизується на іншу. Протягом оповіді навіть серце злого Чарівника пом’якшується, І він порадував усіх своїми дивами. Повість завершується веселим бенкетом на честь знаходження Маминої торбинки, яскравим феєрверком і фокусами Чарівника. Згодом усе стихає... Мама і Мумі-троль повертаються до своєї домівки... І ми розуміємо, що в тому домі живе справжня родина!

 Творча робота: Скласти правила щасливої родини разом з батьками (обсяг до 5 речень).
 Доведи, що твір «Капелюх чарівника» - повість – казка ( обсяг 1 речення).

 Розподіли героїв на головних і другорядних, заповнивши таблицю
Персонажі казки «Капелюх чарівника»

Головні
Другорядні









Продовж речення: Казка змусила мене замислитися над тим…


 
Сьоме травня
Дистанційне навчання
Тема уроку : Туве Янсон «Капелюх чарівника».Чарівність художнього світу твору.

Нехай зустрічаються зі мною
 в моїх книжках!..
Туве Янсон

 Сьогодні на уроці ми дізнаємось про письменницю, яка подарувала дітям всієї планети казки про Мумі-тролів, все незнайоме і знайоме про казкових героїв. Здійснимо віртуальну подорож до Фінляндії, Швеції. Герої Т.Янсон розмовляють шведською мовою, бо у Фінляндії, звідки родом казкарка, мови державні дві – фінська та шведська. Познайомимось з прекрасною долиною Мумі-тролів.




Асоціативний кущ «Дитинство Туве Янсон як джерело казкового світу мумі-тролів».


 Словникова робота.
Слово «троль» у перекладі зі скандинавської мови означає «чаклунство», «чари». Легенди про тролів виникли у Скандинавії.     
Тролі за скандинавськими переказами та легендами великі, страшні, вайликуваті чудовиська. Це злі карлики, велетні, чаклуни, відьми, тобто вся «темна сила», яка часто намагається нашкодити людям.

Прочитати казку Туве Янсон «Капелюх чарівника».
Скласти план.






П᾿яте травня
Дистанційне навчання

Подорожувати – означає кожної хвилини народжуватись і помирати.
 В.Гюго

 «Мозковий штурм» (усно).

- Що для вас означає поняття «благополуччя близьких»?

- Що у своєму житті обираєте ви, а що обирають герої Рональда Даля? (Віллі Вонка)

  - Що робить людину щасливою?


Будь яка благородна справа не повинна супроводжуватися скорботою і тривогою за своє життя, життя близьких людей. Людина може набувати величності у своїх вчинках у доброму, щирому ставленні до інших.


Відповісти на питання в зошиті:
«Що в житті людини найцінніше?» (за казкою Р.Даля «Чарлі і шоколадна фабрика») (до 5 речень).





Тридцяте квітня
Дистанційне навчання
Тема: Доброта і щирість головного героя. Характеристика образу Чарлі

- Хто такий Чарлі? ( Хлопчик приблизно 9 років, живе в сім’ї, яка складається із семи чоловік, дуже худенький, вчиться у школі)
- Якою була сім’я у Чарлі? (Сім’я. Четверо стареньких людей: батько й мати пана Бакета- Джо і Джозефіна, батько й матір пані Бакет – Джорж і Джоржина. Мама і батько Чарлі).
- В яких умовах жили?
- Як Чарлі відноситься до своїх рідних? 

- Яка обстановка панувала у родині Бакетів?
- Що означає для Чарлі знайдений долар? ( Їжу. Він думає про сім’ю). Як це його характеризує?
- Коли сталося диво? Що це означає для Чарлі? Як сприйняла цю новину сім’я?
- Чому, на вашу думку, містер Вонка, звертаючись до Чарлі, зауважив: «Саме вчасно, любий хлопчику! Я такий радий! Такий щасливий за тебе! А це? Твій дідунь? Приємно познайомитися, добродію! Я захоплений! Задоволений!». Що є особливого у звертанні до Чарлі порівняно з іншими дітьми?
- Як поводить себе Чарлі під час екскурсії?
- В чому проявляється щирість героя,порядність і совісність?
- Чому доля усміхнулась саме Чарлі?
  Цитати для характеристики Чарлі
*«Чарлі було найгірше. І хоч батько з матір'ю часто за обідом чи вечерею віддавали йому свої порції, та хлопцеві все одно було мало, адже він ріс».
*«Щодня він бачив, як інші дітлахи виймали з кишень шоколадні цукерки й пожадливо їх поглинали, і це, звісно, була для нього велика мука» .
*«Чарлі Бакет міг відчути смак шоколаду єдиний раз на рік, на свій день народження. Уся родина заощаджувала для цього гроші, і, коли наставав знаменний день, Чарлі з самісінького чудесного ранку дарували невеличку шоколадну плиточку. І щоразу він акуратно ховав цю плиточку в спеціальну дерев'яну коробочку і зберігав її, ніби вона була зі щирого золота. Кілька наступних днів не смів до неї навіть торкатися - тільки дивився. Коли ж урешті не витримував, то віддирав з куточка манюсінький шматочок паперової обгортки, щоб визирнув манюсінький шматочок шоколаду, а тоді відкушував звідти манюсіньку крихточку - аби тільки відчути цей чудесний солодкий смак, що поволі розтікався по язиці. На другий день відкушував ще одну крихточку, а тоді ще і ще. Отак Чарлі примудрявся розтягти десяти центову плиточку шоколаду більш як на місяць».
*«Двічі на день, ідучи до школи й повертаючись додому, малий Чарлі Бакет мусив проминати фабричну браму. І щоразу він дуже-дуже сповільнював крок, задирав носа й на повні груди вдихав цей неповторний шоколадний запах, що огортав його звідусіль. Ох, як же йому подобався цей запах! І як же він прагнув потрапити на фабрику й побачити, що ж там усередині».
*«Вечорами, досьорбавши водянистий капусняк, Чарлі завжди заходив у кімнатку до дідусів і бабусь, щоб послухати їх розповіді, а потім побажати їм на добраніч».
*«- Чарлі, синку,- озвалася з дверей пані Бакет,- пора вже спати. Годі на сьогодні.
- Ой, мамусю, я мушу почути ...
- Завтра, синку ... »
*«Але Чарлі Бакет ніколи не отримував бажаного, адже батьки не мали на це грошей, тож що довше лютувала холоднеча, то нестерпніше мучив його вовчий голод» .
*«От і сьогодні зранку мама спробувала непомітно підкласти йому свій шматочок хліба, та він до нього й не торкнувся. Змусив її забрати хліб назад.
- Отака добра дитина,- додав дідусь Джордж.- Він вартий кращого».
*«А Чарлі Бакет з кожним днем худнув і худнув. Обличчя його стало страшенно бліде і виснажене. Шкіра так щільно обтисла йому щоки, що з-під неї аж випиналися кістки. Сумнівно було, що він протягне так довго і не захворіє.
Потроху, керуючись тією дивною інтуїцією, що так часто приходить на допомогу дітям у скрутні часи, він почав непомітно міняти свої звички, заощаджуючи сили. Уранці виходив з хати на десять хвилин раніше, щоб до школи не бігти, а йти помалу. На перерві сидів тихенько й нерухомо в класі, тоді як інші діти гасали на подвір'ї, борюкалися в снігу й кидалися сніжками. Тепер він усе робив повільно й обережно, щоб уникнути виснаження».
*« ... Він купить один запашний солодкий батончик і з'їсть його увесь, до крихти, просто отут, просто зараз ... а решту грошей віднесе додому і віддасть мамі» .
*«- Чарлі Бакет? Мабуть, отой худющий курдупель, що стоїть біля дідугана, схожого на скелет. Недалечко від нас. Отам! Бачите?
- А чого він у такий холод без пальта?
- Хіба я знаю? Може, нема за що купити.
- Боже ж ти мій! Та він геть замерзне!
Чарлі, що стояв усього за кілька кроків од цих людей, міцніше стис руку дідуня Джо, а той лише глянув на Чарлі й усміхнувся».
*«Любий хлопчику,- вигукнув він,- але ж це означає, що ти переміг! - Він вистрибнув з ліфта і так несамовито затряс хлопцеву руку, що трохи її не відірвав.- Прийми мої щирі вітання! - тішився він.- Найщиріші! Я такий радий! Краще й не придумати! Як це чудово! Знаєш, я з самого початку передчував, що це будеш ти! Молодчина, Чарлі, просто молодчина!»
*«Чарлі подумав, що зараз станеться щось шалене. Але не злякався. Він навіть не нервував. Просто був страшенно схвильований».
Складіть паспорт-анкету Чарлі
Ім’я

Прізвище

Вік

Місце проживання

Сім’я

Рід занять

Мрії

Риси характеру


Складання сенкана «Чарлі»
1.    Іменник.
2.    Два прикметники.
3.    Три дієслова.
4.    Речення (4 слова).
5.    Синонім.
Творча робота (3 речення):

 Яким, на вашу думку, Чарлі став би господарем фабрики? Що зробив би для інших?


Двадцять восьме квітня
Тема: Зображення в повісті реального та фантастичного. Робота з текстом твору

Думки повинні бути чистими і товщиною в шоколад.
Іспанське прислів'я

Шоколад…Які почуття виникають у вас,коли чуєте це слово? Чому?
-Чи, дійсно, шоколад необхідний для людини?
-Що хотів сказати Віллі Вонка, коли стверджував  -«А между прочим, ребята, вы знаете, что шоколад способствует выработке эндорфинов. Создает ощущение влюбленности. »
(Вироблення певної кількості ендорфіну – гормону щастя робить нас не тільки щасливими, а й енергійними, впевненими та цілеспрямованими).

Згідно з дослідженнями, підвищити рівень ендорфіну здатна невелика плитка шоколаду. Чим більше цих гормонів у людини виробляється, тим більше щастя вона відчуває , а коли людина щаслива, то в неї і думки чисті.

Головне в людині те, що приховано в її душі. Втрата мрії, надії, цінностей – це видимість життя, бо справжнє життя відбувається лише в глибинах душі, в чистих думках, в мріях і уяві. І тільки тоді все буде «в шоколаді»!
- Солодкі мрії здійснюються !

Ми живемо з вами у реальному світі, де можна побачити, почути все, що існує насправді. Але є ще інший світ - світ людської уяви, фантазії, саме фантазія дає змогу людині зазирнути за межу можливого, повірити у неймовірне.  

  Заповніть таблицю «Реальне та фантастичне в повісті»
Позиція для порівняння
Реальний світ
Фантастичний світ
Місце дії


Час дії


Герої


Приміщення


Дайте відповідь на питання в зошиті (3 речення):
-         Який із світів, по-вашому, є комфортнішим для Чарлі Бакета? Чому?






Двадцять третє квітня
Тема: Характеристика образу містера Вонки.

Читання і обговорення 13-18 розділів повісті (усно)
- З ким діти прийшли на екскурсію до фабрики?
- Зачитайте опис Віллі Вонка. (І що то був за дивовижний чоловік! На голові він мав чорний циліндр.
Одягнений був у фрак з розкішного темно-фіолетового оксамиту. Штани мав темно-зелені. Рукавички - перламутрово-сірі. А в руці тримав елегантну тростину з золотою бамбулькою. З його підборіддя стирчала акуратна чорна цапина борідка. А очі - очі він мав невимовно ясні. Здавалося, що вони весь час іскряться й мерехтять. Власне кажучи, все його лице освітлював радісний усміх. Ох, а яким він здавався розумним! Яким кмітливим, проникливим і енергійним! Він без упину посмикував головою, схиляв її і так і сяк, ніби вбирав усе довкола своїми ясними мерехтливими очима. Його рухи були швидкі, як у білки, спритної й хитрющої старої білки з парку).
- Зачитайте, що побачили відвідувачі у шоколадному цеху. (Вони стояли посеред чудової долини. Обабіч простягалися зелені луки, а поміж них текла велика коричнева ріка. І ба більше, посеред ріки шумів велетенський водоспад - вода стікала з стрімкої скелі, закручувалася щільними пластами, а тоді з розмаху верглася в бурхливий вир, що клекотів піною та бризками. Під водоспадом (і це було найдивовижніше видовище) звідкілясь із височенної стелі звисало до самісінької річки ціле гроно велетенських скляних труб! Труби ті були таки справді велетенські. Було їх з добрий десяток, і вони висмоктували з річки коричневу каламутну воду, переганяючи її бозна-куди. А оскільки були вони зі скла, то всі бачили, як та рідина тече й булькоче, а ще було чути, як невпинно, заглушуючи ревіння водоспаду, смок-смок-смокчуть труби.
Річкові береги поросли мальовничими деревами й кущами - плакучими вербами, вільхами та високими купами рододендронів з рожевими, червоними й бузковими квітами. Луки були всіяні тисячами квіточок жовтця.
- От! - вигукнув містер Вонка, підскакуючи й показуючи золотою бамбулькою тростини на коричневу річку. - Це все шоколад! Кожна краплинка цієї ріки - з гарячого рідкого шоколаду найвищої якості. Най-най-най-вищої якості. Цього шоколаду вистачить, щоб заповнити по краї всі ванни всієї країни! Та Ще й усі плавальні басейни! Чи ж не дивовижно? А погляньте на мої труби! Вони засмоктують шоколад і розносять його по всіх фабричних  цехах, скрізь, куди потрібно! Тисячі літрів щогодини, любі дітки! Тисячі й тисячі літрів!)
- Хто такі умпа-лумпи? (Крихітні люди - завбільшки як звичайна лялька).
- Розкажіть,як жили умпа-лумпи до того, як потрапили на фабрику містера Вонки. (Ой, яка ж то жахлива країна! Нема там нічого, крім густющих джунглів. Там аж кишить найнебезпечнішими у світі звірюками - роговоглі, снуцвангери і жахливі злісні вангдудлі. Один вангдудль легко може зжерти десяток умпа-лумпів та ще й примчати по добавку. Коли я туди примандрував, то виявив, що маленькі умпа-лумпи живуть у хатинках на деревах. Вони мусили жити в цих дерево-хатках, щоб урятуватися від вангдудлів, рого-воглів та снуцвангерів. Вони страшенно голодували. Харчувалися зеленою гусінню, а гусінь на смак була огидна, тож умпа-лумпи цілісінькими днями нишпорили у верхівках дерев, шукали, з чим би ту гусінь змішати, щоб поліпшити її смак - червоних жучків, наприклад, або евкаліптового листя чи кори бон-бонового дерева. Усе те було противнюче, та все ж не таке противнюче, як гусінь. Бідолашечки умпа- лумпи! Понад усе їм хотілося бобів какао. Та вони ніде не могли їх роздобути. Умпа-лумпа був щасливий, коли за рік вдавалося знайти три-чотири какаові боби. А як вони про них мріяли! Какао-боби снилися їм ночами, а вдень вони тільки про них і говорили. Варто було при умпа-лумпі згадати слово «какао», як у того починала текти слина. Какао-боби, - розповідав містер Вонка, - ростуть на какаових деревах, і саме з них роблять шоколад. Без какао-бобів шоколаду не вийде. Какао-боби - це і є шоколад. Я на цій фабриці щотижня переробляю мільярди какаових бобів. Отож, шановні діти, коли я довідався, що умпа-лумпи шаліють за цим харчем, то одразу видряпався по дереву в їхнє село і пропхав голову в двері хатки вождя племені. Той бідолаха сидів охлялий і намагався їсти з миски товчену зелену гусінь, та ще й так, щоб не знудило. «Послухайте мене, - сказав я (звісно, не нашою, а умпа-лумпівською мовою), - якби ви всі перебралися в мою країну й жили на моїй фабриці, то мали б какао-бобів скільки захочете! У моїх коморах їх цілі гори! їжте, скільки влізе! їжте, хоч лусніть! Можу й зарплатню видавати бобами!)
- Що трапилося з АвгустосомГлупом у шоколадному цеху?
- Як вів себе містер Вонка, коли Августус потрапив у трубу?
- Яку пісню співали умпа-лумпи?
- Куди далі вирушили відвідувачі фабрики?
2) Характеристика Віллі Вонка
Бесіда (усно):
- Коли ми вперше знайомимося із Віллі Вонком?
- Яку характеристику дає йому дідусь Джо?
- Що ви дізналися про родину Віллі Вонка?

- Яке враження на Чарлі справив містер Вонка під час першої зустрічі?
- Як містер Вонка ставиться до умпа-лумпів?
- Яка була реакція містера Вонка, коли Августус потрапив у трубу? Чому він так реагував?

 Заповніть таблицю:
Зовнішність

Визначення автора

Визначення інших героїв

Інформаційне гроно
Містер Віллі Вонка – власник шоколадної фабрики, багатий, розумний, кмітливий, енергійний, щедрий, добрий.
«Мікрофон»

Висловіть ваше ставлення до героя (3 речення).



Двадцять перше квітня
Тема: Цікаві пригоди хлопчика Чарлі та його друзів на казковій шоколадній фабриці містера Вонкі (продовження).

У кожної людини є своя мрія. Хтось хоче бути відомим, хтось сильним, хтось розумним. Але  я не помилюся, коли скажу, що кожен хоч раз у житті мріє побувати на місці героїв повісті-казки Р. Дала і опинитися у світі різних солодощів.  Ми разом з героями твору продовжимо уявну подорож на фабрику містера Вонки.                                                                  
 
Бесіда (усно):
                       Чому містер Вонка запросив на фабрику саме дітей?  
                       Яку винагороду Віллі Вонка підготував для переможця?  
                       Назвіть імена п’яти щасливчиків, яким вдалося отримати Золоті квитки містера Вонки.
                       Запишіть в зошит маршрут героїв шоколадною фабрикою.      
                       Хто такі умпа-лумпи?  Як і чому вони опинилися на шоколадній фабриці містера Вонки?  
                       Яку особливу роль вони виконують у казці? (Умпа-лумпи співають повчальних пісень, у яких засуджують вади в характері дітей та їх батьків)
                       Містер Вонка запросив володарів Золотих квитків до себе в гості. Як себе потрібно вести в гостях?  
                       Як поводили себе діти під час екскурсії?
 


                       Чи випадково ці діти потрапили у неприємні ситуації на шоколадній  фабриці?  
                       Чи погоджуєтесь ви з тим, як були покарані діти-порушники?  
                       Як поводися Чарлі під час екскурсії на шоколадну фабрику?
                       Як Чарлі сприйняв звістку про те, що він стане власником фабрик Віллі Вонки?  
 Скласти поради для  батьків щодо виховання дітей.  
 Про викриття дитячих вад розповідає нам письменник у повісті-казці про Чарлі та шоколадну фабрику: надмірне захоплення сучасних дітей їжею, жуйками, телевізійними розвагами. Хор умпа-лумпів звертається не тільки до дітей, а й до дорослих. Батьки дуже люблять своїх дітей, усе їм дозволяють, не розуміючи, що своєю поблажливістю їм шкодять.   Засобом від дитячих хвороб сучасності  умпа-лумпи вважають книжки, які розвивають творчу уяву та мислення, покращують характер і душу дитини.  
-         Поясніть, чому саме з Августом, Верукою, Віолетою та Майклом сталися такі неприємні пригоди.

-         Дібрати цитатний матеріал до образу містера Вонка (розділ 14).


Шістнадцяте квітня
Тема: Цікаві пригоди хлопчика Чарлі та його друзів на казковій шоколадній фабриці містера Вонкі. Робота з текстом твору



Кажуть, що найскладніше створювати розповіді для дітей. Адже вони терпіти не можуть, коли їх повчають, проте люблять пригоди й небезпеку, а також мають схильність до щасливих завершень. Водночас для них замало просто захопливої історії, у ній обов'язково повинен бути якийсь прихований зміст або завуальована мораль. Тільки книги, що володіють глибиною й діляться з людиною мудрістю, заслуговують на життя у віках.
Такі твори залишаються в серцях людей, навіть коли ті дорослішають. Небагатьом  письменникам удається завоювати дитячі серця настільки, що з першого рядка вони визнають автора «За свого», і раз за разом перечитують книги , затираючи їх до дірок і втрачаючи пожовтілі сторінки. Однак ще менше авторів створюють фантастичні світи силою власної уяви і залишаються поміж улюбленців після того, як діти дорослішають. Твори зовсім небагатьох авторів читають перед сном вчорашні діти власним малюкам.
Поміж таких творів - повість-казка Роальда Дала «Чарлі й шоколадна фабрика», з новими розділами якої ми й познайомимося сьогодні на уроці.

Пройдіть тест  https://forms.gle/NDJEdiDz1Kfj4JYA9

 « У людини  зажди є все, щоб здійснити свою мрію»,- стверджував бразильський письменник  Пауло  Коельо. Ось і  Чарлі Бакету  посміхнулось щастя: він знайшов золотого квитка, який, як здавалося,  зроблений  зі  щирого  золота  товщиною  в аркуш  паперу.
Бесіда за змістом твору ( усно):
       - Діти, ви любите отримувати подарунки? А коли ви отримуєте більше задоволення: коли отримуєте подарунки чи тоді, як вручаєте?
     - А чи траплялося вам отримувати такий подарунок, який отримував раз на рік Чарлі? То це для вас звична справа? А як реагував на подарунок головний герой повісті?
- Яка ж неймовірна пригода трапилася з хлопчиком?
-         З чиїх вуст ми разом із Чарлі дізнаємося подробиці про шоколадну фабрику Віллі Вонкі? 
- Які герої твору викликають у вас позитивні емоції, а які – негативні?
- Поміркуйте, що об’єднує  Августуса, Віолетту, Вероніку та Майка?
- Як ви вважаєте, чи добре, коли дитина робить лише те, що їй заманеться?
- Чи завжди діти думають про наслідки своїх вчинків?
 - А  чи бувають бажання дітей егоїстичними?
- Як же трапилось, що вони стали тими щасливчиками, які отримали золоті квитки?
- А чи випадково ці діти потрапили у неприємні ситуації на шоколадній  фабриці?
- Чим же закінчилася екскурсія по фабриці для Чарлі?   Чому Віллі Вонка вирішив подарувати фабрику саме Чарлі? 

Повторимо теорію літератури (усно):
Персонаж ( лат. – особа) – дійова особа твору, частіше вживається  відносно другорядних дійових осіб
Герой (грецьк. – захисник) – персонаж із яскравими індивідуальними рисами,  рушій сюжету, центр твору.
  обговорення 7-12 розділів повісті
- Що отримав у подарунок на День народження Чарлі? Чому подарунок його розчарував?
- Хто був власником ще двох золотих квитків?
- Як дідусь Джо вирішив допомогти Чарлі отримати золотий квиток?
- Чи знайшов Чарлі золотий квиток?
- Чому родина Беккетів голодувала і жила в холоді?
- Як почував себе Чарлі, живучи в такому режимі економії?
- Яка несподіванка трапилася одного дня з Чарлі?
- На що вирішив потратити знайдений долар Чарлі?
- Хто став щасливим власником останнього, п’ятого золотого квитка?
- Як вдома відреагували на новину про золотий квиток
- Чому вирішили, що з Чарлі на фабрику піде дідусь Джо?
Літературна гра «Упізнай героя» ( письмово):
1.     «Усі старенькі мали за дев’яносто років. Були вони зморщені, мов сухі сливи, й худі, мов кістяки». 
2.     «Але він виробляє не тільки шоколадні цукерки. Де там! Він має про запас деякі просто фантастичні винаходи…».
3.     «Він міг відчути запах шоколаду єдиний раз на рік, на свій день народження. Уся родина заощаджувала для цього гроші, і коли наставав знаменний день, ( йому) з самісінького ранку дарували невеличку шоколадну плиточку».
4.     «На знімку був дев’ятирічний хлопець, такий тілистий, ніби його надули велетенською помпою. З усього його тіла випиналися здоровенні обвислі складки жиру, а лице нагадувало потворну грудку тіста з маленькими смородинками очей, що зажерливо поглядали на світ». 
5.     « А знаменитість стояла у кріслі у вітальні, шалено махаючи рукою з Золотим квитком, наче зупиняла таксі. Щось усім говорила дуже швидко і дуже голосно, та нелегко було зрозуміти її слова, бо водночас вона так само шалено жувала жуйку».
6.     «Дев’ятирічний хлопець сидів перед величезним телевізором, не зводячи очей з екрана, й дивився фільм, у якому одна зграя бандитів розстрілювала з автоматів іншу».
7.     «Вона годинами лежала на підлозі, хвицала ногами й страшенно лементувала.» .

Ознайомтесь з короткою характеристикою героїв (усно):  

Віллі Вонка – власник шоколадної фабрики. Любив чесність і справедливість. Коли на його фабриці почали красти його рецепти, він звільнив усіх працівників і закрив фабрику. Але солодощі продовжували з’являтися  у крамницях. Ця таємниця хвилювала всіх жителів міста. Через певний час Віллі Вонка вирішив показати свою фабрику 5 дітям та вибрати одного най незіпсованого, що зробити його своїм спадкоємцем.
Августус Глуп – один з щасливих власників золотого квитка Віллі Вонка, жадібний і ненажерливий хлопчик, «їжа – його улюблене заняття»
Верука Солт – розбещена дівчинка із сім’ї власників фабрики  з переробки горіхів, звикла, щоб усі її примхи негайно виконувалися.
 Віолета Борігард – дівчинка, яка постійно жує жуйку, хизується тим, що встановила світовий рекорд по найдовшому жуванню однієї жуйки ( три місяці)
Майк Тіві – хлопчик, що зранку до ночі дивиться телевізор, шанувальник гангстерських бойовиків.
Чарлі Бакет – головний герой повісті, хлопчик з бідної родини, в якій над усе цінуються родинні зв’язки, панує повага і взаєморозуміння  старшого  і молодшого поколінь.




Цитати для характеристики героїв

 Авrґустус Ґлуп (англ. Augustus Gloop) - жадібний і ненажерливий хлопчик, «Їжа - його улюблене заняття». «Щасливцем виявився якийсь Авrустус Ґлуп, і на першій сторінці вечірньої газети, яку читав пан Бакет, красувалося його велике фото. На знімку був дев'ятирічний хлопець, такий тілистий, ніби його надули велетенською помпою. 3 усього його тіла випиналися здоровезні обвислі складки жиру, а лице нагадувало потворну грудку тіста з маленькими смородинками очей, що зажерливо поглядали на світ.
Його мама в інтерв'ю сказала: "Він щодня з'їдає стільки шоколадних цукерок, що було б просто неймовірно, якби він його не знайшов. Їсти - це його пристрасть. Це єдине, що його цікавить. Але ж це краще, ніж бути хуліганом і стріляти на дозвіллі з самопалів, правда? І ще я завжди кажу, що він стільки не їв би, якби не потребував поживи, правда? Бо це ж вітаміни. Як він зрадіє, коли побуває на легендарній фабриці містера Вонки! Ми пишаємося ним!"»
 ВерукаСолт (англ. VerukaSolt) - розпещена дівчинка із сім'ї власників фабрики з переробки горіхів, звикла, щоб всі її примхи негайно виконувались.
«Веруччин батько, пан Солт, з готовністю пояснив журналістам, як саме було знайдено квиток. "Бачите,- сказав він,- одразу, як доня сказала, що просто мусить мати Золотий квиток, я пішов у місто й почав купувати всі шоколадні батончики "Вонка" - всі, які бачив. Купував їх, мабуть, тисячами. Сотнями тисяч!
Тоді вантажив у фургони й відправляв на власну фабрику. Мій, розумієте, бізнес - це горішки, і в мене працює майже сотня жінок, які лущать горішки, щоб їх потім смажити й підсолювати. Цілими днями ці жінки сидять і лущать горішки. Тож я їм сказав:
"Дівчата, тепер, замість лущити горішки, здирайте обгортки з цих дурних батончиків!" Вони так і робили. Зранку до вечора кожнісінька моя робітниця зривала з батончиків обгортки. Та минуло три дні - і все дарма. Це було жахіття! Моя Веручечка з кожним днем сумнішала й сумнішала, і коли я вертався додому, кричала на мене: "Де мій Золотий квиток! Я хочу Золотий квиток!" Вона годинами лежала на підлозі, хвицяла ногами й страшенно лементувала. Я не міг дивитись, як страждає моя дівчинка, тому поклявся не припиняти пошуків, доки не здобуду те, що вона забажала. І раптом ... на четвертий день увечері одна моя робітниця закричала: "Я знайшла! Золотий квиток!" А я звелів: "Давай сюди, швидко!"
Вона віддала, а я побіг додому й віддав його моїй любій Веруці, і ось вона знову усміхнена, а вся наша родина знову щаслива"».
«Дівчина простягла руку, щоб ухопити білочку ... та поки вона це робила ... у першу ж часточку секунди, коли її рука почала рух уперед, у кімнаті все раптом закружляло, ніби спалахнула руда блискавка, і всі-всі-всі білки, що сиділи за столом, стрибнули на Веруку, вчепившись їй у тіло. Двадцять п'ять білок схопили дівчинку за праву руку й повисли на ній. Ще двадцять п'ять білок схопили її за ліву руку й теж повисли. Двадцять п'ять білок схопили її за праву ногу й притисли її до землі. Двадцять чотири білки схопили її за ліву ногу. Лишалася ще одна білка, як було видно - найголовніша. Вона видряпалася Веруці на спину й почала стук-стук-стукати бідолашне дівчисько по голові суг лобами кігтика.
- Рятуйте її! - заверещала пані Солт. - Веруко! Назад! Що вони з нею роблять?
- Перевіряють, чи не зіпсута всередині,- пояснив містер Вонка.
Верука люто боронилася, але білки міцно її тримали й не давали поворухнутися. Білка на плечах і далі стук-стук-стукала дівчину по голові. А тоді білки повалили Веруку додолу й кудись потягли.
- Ой лихо, вона таки зіпсутий горішок, - сказав містер Вонка.
- Мабуть, її голова відлунювала порожнечею».
 Віолета Бореґард (англ. VioletBeauregarde) - дівчинка, що постійно жує жуйку, установила світовий рекорд - жує одну жуйку протягом трьох місяців.
«Третій квиток,- прочитав пан Бакет, піднісши газету до самих очей, адже бачив поганенько, а на окуляри не мав грошей,третій квиток знайшла панна Віолета Бореґард. Величезне хвилювання панувало в домі Бореґардів, коли наш репортер прибув туди, щоб узяти інтерв'ю в щасливої панночки,- клацали фотоапарати, виблискували спалахи, а люди штовхалися й пхалися, намагаючись підійти хоч трохи ближче до знаменитості. А знаменитість стояла на кріслі у вітальні, шалено махаючи рукою з Золотим квитком, наче зупиняла таксі. Щось усім говорила дуже швидко й дуже голосно, та нелегко було зрозуміти її слова, адже водночас вона так само шалено жувала жуйку.
- Я жую безперестанку,- кричала дівчина,- та коли почула про ті квитки містера Вонки, то відклала жуйку і перейшла на цукерки - мала надію, що мені пощастить. Тепер, зрозуміло, я знову жуватиму. Я дуже люблю жуйку. Не можу без неї жити. Жую цілісінькими днями, крім тих кількох хвилин, коли треба їсти. Тоді я приліплюю жуйку за вухо - щоб не загубити. Чесно вам зізнаюся, що почувалася б нікудишньо, якби цілий день не жувала жуєчку. Це щира правда. Мама каже, що панночкам таке не личить і що бридко дивитися, коли дівчачі щелепи постійно плямкають, але я не згодна. І хто вона така, до речі, щоб критикувати? Її щелепи, якщо хочете знати, теж плямкають не менше – вона цілими днями на мене кричить.
- Цить, Віолето,- озвалася пані Бореґард з дального кутка кімнати, де вона стояла на піаніно, щоб не затовкла юрба.
- Маман, не заводься! - гаркнула панна Бореґард.- Вам, мабуть,- знову звернулася вона до репортерів,- цікаво буде знати, що я жую оцей шматочок жуйки уже три місяці. Тобто це новий рекорд. Я вже побила попередній рекорд моєї найкращої подружки Корнелії Принцметель. Як вона казилася! Ця жуйка - мій найцінніший скарб. На ніч я її приліплюю до бильця ліжка, і зранку вона знову готова до жування ... може, спочатку твердувата, але трохи пожуєш - і вона м'якне. Коли я ще не почала жувати на світовий рекорд, то міняла жуйку раз на день. Найчастіше робила це в ліфті, вертаючись зі школи додому. Чому в ліфті? Бо мені
подобалося чіпляти липкі пожовані грудочки на ліфтові кнопки. Тоді до пальця того, хто заходив у ліфт після мене й натискав кнопку, приклеювалася моя стара жуйка. Га-га! Іноді зчинявся такий вереск. Найбільше репетували жінки в дорогих рукавичках. Ой, я така рада, що зможу відвідати фабрику містера Вонки. Тим паче, що після цього він дасть мені жуйки на все життя. Класно! Ура!
- Мерзенне дівчисько,- скривилася бабуся Джозефіна».
 Майк Тіві (англ. MikeTeavee) - хлопчик, який зранку до ночі переглядає телепередачі, любитель гангстерських бойовиків.
«Дім родини Тіві,- почав читати пан Бакет,- коли туди прибув наш кореспондент, теж був заповнений схвильованими гостями, однак щасливого переможця, тобто Майка Тіві, уся ця ситуація, здається, страшенно дратувала.- Ви що - подуріли? Не бачите, що я дивлюся телевізор? - сердито крикнув він.- Не заважайте! Дев'ятирічний хлопець сидів перед величезним телевізором, не зводячи очей з екрану, й дивився фільм, у якому одна зграя бандитів розстрілювала з автоматів іншу.
Майк Тіві і сам був обвішаний вісімнадцятьма різноманітними іграшковими пістолетами й автоматами. Раз у раз він підстрибував і - тра-та-та! - давав довгі черги з котроїсь стрілячки.
- Тихо! - кричав він, коли хтось намагався його про щось запитати.- Я ж вам казав не заважати! Цей серіал такий кайфовий! Просто клас! Я дивлюся його щодня. Я всі серіали дивлюся щодня, навіть лажові - ті, де не стріляють. Але бандитські - найкращі. Вони такі класні, ці бандюги! Особливо коли нашпиговують один одного свинцем, або штрикають старими кинджалами, або лупляться кастетами!

Заповніть таблицю:
Ім’я
Як ставляться батьки до своєї дитини
Пристрасть дитини
Риси характеру
Августус



Віолетта



Верука



Майкл





Чотирнадцяте квітня
Тема: Роальд Дал – автор захоплюючих дитячих книжок.  Повість «Чарлі і шоколадна фабрика»
                                        «Усі дорослі спочатку були дітьми,
                                                                  тільки мало хто з них це памятає»


-         Як ви гадаєте,чудеса трапляються лише в казках чи й у реальному житті також? Я переконана, що чарівники живуть не лише у казках. Кожна людина, яка старанно виконує якусь роботу, здатна любити, співчувати, допомагати, - трішки чарівник. Чесне казкове!
    Хіба не чарівництво – здивувати маму, тата, бабусю тим, що робота, яку вони мали зробити, виконана маленьким чарівником? Або змусити весело засміятись людину, яка була чимось засмучена? Навколо нас є немало чарівників. Це добрі чарівники – лікарі, які повертають здоровя і життя людям, не використовуючи при цьому живої води. Це наші мами, бабусі, які виконують стільки справ, скільки ні одна фея не виконає навіть за допомогою чарівної палички. Кожен із вас може стати чарівником для молодшого братика чи сестрички, для беззахисних тваринок. Є дуже багато справ для чарівників. Але вам вирішувати, якими чарівниками бути: добрими чи злими. Я вірю в те, що ви будете добрими, і щодня робитимете хоча б одну добру справу. А казка допоможе нам зрозуміти, що чудеса зовсім поруч – в наших серцях. І ці чудеса – співчуття, любов, доброта.


-         Сьогодні ми з вами розпочинаємо цікаву мандрівку, протягом якої  разом  із героями твору Роальда Дала будемо вчитись співчувати, бути витривалими, цілеспрямованими, щоб, врешті-решт, отримати бажану перемогу.  Можливо, сам письменник і не думав, що його твір буде настільки цікавим не лише дітям, але  й дорослим. Хто ж цей талановитий Роальд Дал?


   Про життя Роальда Дала
-         Автора повісті «Чарлі і шоколадна фабрика» часто називають «літературним батьком» Джоан  Ролінг – авторки « Гаррі Поттера».  Роальд  Дал народився в  родині норвежців. Дитинство минуло в Англії. 18-річним юнаком вирушив до Африки, де працював у нафтовій компанії « Шелл». З початком Другої світової війни Дал служить пілотом Королівського повітряного флоту. У 26-річному віці переїздить до Вашингтона (США), де публікує свої перші «дорослі» твори про війну.
    1960 року, мешкаючи з родиною в Англії, починає писати твори для дітей. Помер Роальд Дал 1990 року, але популярність його творів продовжує зростати. Такі його шедеври як «Джеймс і гігантський персик», «Чарлі і шоколадна фабрика» зачаровують дедалі ширші кола читачів у всьому світі
   -  У творі «Чарлі і шоколадна фабрика» розповідається про хлопчика, який має добре серце, вірить у здійснення своєї мрії, і тому з ним трапляється неймовірна пригода. Не гаймо ж часу, починаймо подорожувати сторінками книги. Отож, приготуйтеся до шоколадного присмаку пригод.

Словникова робота.

-         Роальд Дал писав фантастичні твори. А що ж таке фантастика?
(Фантастика – різновид художньої літератури, у якому зображуються незвичайні, неправдоподібні явища і створюється вигаданий, нереальний, сповнений чудес світ)
                                     Фантастична література:
1. Науково-фантастична  література.                                     
2.  Фентезі.
           

Запис в зошитах.
Фентезі – фантастична література, в основі якої лежить здатність людини до необмеженої творчої фантазії, завдяки якій створюється вигаданий, чарівний світ із власною розгорнутою історією і кодексом законів.
-         Який твір, що ми з вами вивчали, належить до фентезі? Чому?
-         «Аліса в Країні Див» - це оповідання, повість, роман чи  казка? (Це повість-казка)
-         А що означає термін повість-казка?
-         Пригадайте визначення терміну повість.
(Повість – прозовий твір про низку подій із життя головного героя та пов’язаних з нм другорядних героїв)
-         А що таке казка?
(Казка – твір про вигадані події)
-         Доведіть, що твір Л. Керролла  «Аліса в Країні Див» - повість-казка.

Твір Р. Дала «Чарлі і шоколадна фабрика»  –  також повість-казка, бо автор розповідає про низку подій із життя Чарлі та другорядних героїв, а також змальовує чарівний, вигаданий світ шоколадної фабрики: шоколадна річка, білки-працівники фабрики, трава з цукрової вати, умпа-лумпи  і т. п.



Про історію створення твору «Чарлі і шоколадна фабрика»
За словами Р. Дала, основою казки стали дитячі враження автора. Учні школи-інтернату «Рептоне», де навчався Роальд, час від часу отримували  в подарунок просту сіру коробку. «Хочете вірте, хочете ні, - писав Р. Дал в автобіографічній повісті «Хлопчик», - це був подарунок від великої шоколадної фабрики «Кедбері». Малий Роальд мріяв про роботу в кондитерській лабораторії, мріяв створити оригінальний, незвичайний сорт шоколаду.  А через 35 років , коли письменник роздумував над сюжетом своєї другої книги для дітей, він згадав ті маленькі картонні коробки та шоколадки-новинки всередині їх. Роальд Дал почав писати книгу під назвою «Чарлі і шоколадна фабрика».
  Робота над книгою велася в 1961-1962 р.р. Це був нелегкий період у житті письменника (тяжко хворів син, померла донька). Щоб підтримати своїх дітей (всього їх було п’ятеро), Р. Дал почав вигадувати для них казки. Дітям подобалися казки, вигадані батьком, тому вони часто просили його розповісти продовження історії. Так Роальд Дал почав писати «Джеймс і гігантський персик», а потім зразу ж – «Чарлі і шоколадна фабрика».
       І книга знайшла читача! Діти з  захопленням зустріли цю книгу. «Після того, як я прочитав «Чарлі і шоколадна фабрика, у мене було відчуття, що я спробував усі солодощі світу», - писали діти у відгуках на книгу. Російський письменник-казкар Е. Успенський написав передмову до російського видання 1991 року: «Це, напевно, найвеселіший англійський письменник за останні сімдесят років. І його неймовірно люблять американські й інші діти. Тому що його книги давно гуляють по всьому світу.
Існує дві екранізації книги. 1971 року на екрани вийшов художній фільм «Віллі Вонка і шоколадна фабрика» (режисер Мел Стюарт). Але цей фільм не сподобався Р. Далу, бо багато уваги було приділено Вонці, а Дал говорив, що книга про Чарлі.
Вдруге книга екранізована режисером Тімом Бертоном у 2005 році, а роль Віллі Вонкі виконав відомий актор Джонні Депп.

 


 


1Створіть літературну візитку автора:


Ім'я –
Роки життя –
Країна -  
Місце народження:  ___________________________
Родина:______________________________________________
Освіта:___________________________
Професія:________________________
Інтереси та захоплення:__________________________

Найвідоміші твори:___________
 Прочитайте повість-казку «Чарлі і шоколадна фабрика».

  

Друге квітня

Контрольна робота (твір)

Чи бувають на світі дива? (за казкою Льюїса Керролла «Аліса у Країні Чудес») 


Країна Чудес — це те, що ми є...
 Р. Бредбері

      Что остается от сказки потом —
После того, как ее рассказали...
 В. Висоцький, «Пісня Керролла»



2 квітня – це Міжнародний день дитячої книжки і книга «Аліса в Країні Див» відноситься до дитячих творів. Тому, саме по цьому твору ми з вами  напишемо твір – роздум. Прийшов час прощатися з героями казки.
Слід зазначити, що цю казку читають люди різного віку і вона й до сьогодні викликає неоднозначне ставлення.

Казка Л. Керролла змушує дорослих зупинитися і побачити незвичайне у звичайному. А дітям допомагає розвивати фантазію, уяву. Тому на запитання В. Висоцького із «Пісні Керролла», що слугує епіграфом уроку:  «Что останется от сказки потом – после того, как её рассказали», можна дати відпоівдь: роздуми над нею, над тим, як ми живемо, якими слід бути.
У Країні Див Аліса відкрила для себе нове правило:
     «Можливо, саме від лютого перцю люди стають такі сердиті… Від гірчиці гіркне на душі, від кориці  починаєш усім коритися, від звіробою  визвірюються, а... а зате від карамелі чи інших цукерок діти стають солодкі-   пресолодкі!»
І нехай чудесний смак цих цукерок нагадує вам теплу як сонце посмішку Аліси, повну щирості й любові!




 Твір-роздум – твір, у якому повідомляються причини та наслідки дій, обговорюється проблема, формулюються відповідні висновки.

 Структура твору-роздуму

  • Вступ, що містить тезу – положення, яке вимагає доказів;
  • Аргументи: не менше 2-3 доказів думок, викладених у тезі;
  • Висновок, в якому остаточно підтверджується теза;
 Кожну частину твору-роздуму потрібно починати з нового рядка.

Поради щодо написання твору-роздуму.

Основна частина твору - це безпосереднє розкриття теми. Не забувайте, що назва твору лейтмотивом проходить через увесь текст, логіка мислення повинна розвиватися від конкретної деталі до узагальнення або навпаки — від загального до конкретного.
Вступ і висновки можуть бути меншими за обсягом, але не можна скорочувати основну частину, бо тоді розкриття теми твору не буде достатнім.



  




Тридцять перше березня

Тема: Образ ліричної героїні, яка любить читати, у поезії М. Цвєтаєвої «Книги в червоній палітурці»

  Хто ніколи не був дитиною, той ніколи не буде дорослим.
                                                                                                 Чарлі Чаплін




Бесіда
- Як називає поетеса дитяче житло?
- Чому дитяче життя називає «раєм»?
- Назвіть друзів поетеси.
- Яка головна тема поезії М. Цвєтаєвої «Книги в червоній палітурці»?
- Як називається твір, в якому автор розповідає про власне життя? (Автобіографічним).

 Робота з епіграфом.
- Як ви розумієте епіграф?
- Чому без дитинства немає дорослого життя?

У віршах, як і у прозових творах, є свої герої й героїні. Як правило, вони не мають імен. Автор віршів веде душевну розмову з читачем, використовуючи слово «Я», але це не означає, що він пише лише про себе. У поетичному творі розкриваються почуття, настрої, думки, які близькі й іншим людям.

Словникова робота (записати в зошит)
Ліричний герой – особа, думки і почуття, якої виражаються у ліриці.


Головна тема вірша відображена у назві. Але розповідаючи про одне, Цвєтаєва сказала про все. І про себе… Авторка поезії  «Книги в червоній палітурці» ще зовсім молода, але вже почала дорослішати, звертається до спогадів про дитинство як про чудове джерело щасливих миттєвостей життя.

Бесіда:
- На кого схожий ліричний герой вірша?
- Опишіть ліричного героя. (Дівчина щира, відверта, любить музику і художню літературу, тонко відчуває красу мистецтва, яке викликає в неї творчу уяву)
- За ким сумує ліричний герой. Відповідь обґрунтуйте.
Коментар. Героїня уособлює в собі багатьох людей, які захоплюються художніми творами.

Робота над сюжетом твору
- Як побудований вірш? (Має зачин, розвиток подій, кінцівку)
- Чим відрізняється сюжет прозового твору від ліричного? (У вірші відображається внутрішнє життя героя)
- Про які події розповідається у зачині? Зачитайте.
- Чи є щось незвичайного у цих рядках?
- У заголовку «Книги в червоній палітурці» слово «книги» вживається у множинні, а «палітурка» - в однині. Чому?
- Як поетеса починає поезію?
- Як героїня звертається до книг? («Незрадливі любі друзі»)
- Чому «незрадливі друзі» посилають «палкий привіт»?
- Чому «книги» саме в старій червоній палітурці, а не в зеленій або синій?
- Як далі розвиваються дії? Зачитайте й прокоментуйте рядки. (Спогади про дитинство, матір, рідний дім, улюблених героїв, уподобання в літературі)

Е. Григ “Ранок”




- Які постають образи улюблених героїв?
- Чому авторка поєднала в одній поезії героїв різних письменників?
- Чи співпереживає дівчинка героям? Відповідь обґрунтуйте. (Незавершені речення, оклики, запитання)
- Які відносини склалися у героїні з мамою? Зачитайте.
- Чому мама забувала нагадати героїні про час? Зачитайте. (Вона захопилася грою на роялі)
- Про які епізоди художніх творів поетеса розповідає?
- Зачитайте кінцівку поезії. Який колір використовує авторка? (Золотий) Чому?
- В якому значенні вжито слово золотий? Чому?


Творче завдання (письмово в зошиті)
Випишіть і порівняйте епітети з перекладу вірша й мови оригіналу.

Підготуватись до контрольної роботи за розділом "Сила творчої уяви"



Двадцять шосте березня
Тема:  Марина Іванівна Цвєтаєва (1892 - 1941). «Книги в червоній палітурці». Чарівний світ літератури й мистецтва у вірші М.І. Цвєтаєвої. Знайомі образи з прочитаних казок (Том Сойєр, Гекльберрі Фінн та ін.)
Моїм рядкам, як старовинним винам,
Ще прийде слушний час.
М. Цвєтаєва

              Нам важко навіть уявити світ, у якому немає книги. До неї ми звикли з самого дитинства, вона розкривала перед нами дивовижні таємниці життя та давала корисні поради у важку хвилину, вчила нас розуміти самих себе. У наш час на заміну друкованим книгам приходять електронні. Але прихильників традиційних книжок завжди буде багато, адже спілкування з друкованою книгою викликає особливе відчуття, ніби спілкування з живою людиною.
А ви знаєте, що була така поетеса, яка змогла у вірші через ліричного героя передати захоплення іншими літературними героями. Це Марина Цвєтаєва.

Мета нашого уроку – ознайомитися з творчістю Марини Цвєтаєвої та чарівним світом літератури й мистецтва у вірші М.І. Цвєтаєвої «Книги в червоній палітурці».
Любов до книги до кожному з нас приходить в дитинстві. І дівчинка, про яку сьогодні піде мова, полюбила їх, коли була маленькою.


    Подивіться на портрет. Це поетеса Марина Іванівна  Цвєтаєва. Якщо нам пощастило б потрапити до неї додому, то почули б дзвінкі голоси – піаністки Марії Олександрівни, сестри Марини Анастасії. Ви би подивилися навколо й здивувалися кількості книг. Місто Москва отримала у подарунок від сім’ї Цвєтаєвих три бібліотеки: батька, матері, дідуся. В цьому будинку всі любили читати книги.
Ось що писала поетеса про себе:
Красною кистью
рябина зажглась.
Падали листя.
Я родилась.
Спорили сотни
Колоколов.
День был субботний:
Иоанн Богослов.
Мне и доныне
Хочется грызть
Жаркой рябины
Горькую кисть.
Работа с підручником (прочитати статтю "Марина Цвєтаєва").

Протягом багатьох десятиліть творчість поетеси замовчувалася. Довелося довго очікувати справдження її юнацького пророцтва, що її віршам «як старовинним винам, ще прийде слушний час».
 Але з часом творчість поетеси посіла гідне місце в російській поезії.
Відповісти на запитання (усно) :
- У скільки років М. Цвєтаєва почала читати?
- У скільки років поетеса почала писати вірші?
- Якими мовами володіла М. Цвєтаєва?
- Як називалася її перша поетична збірка?

А тепер звернімося до її вірша «Книги в червоній палітурці», написаного у 1908 – 1910 роках, що знаходиться у підручнику.


 Бесіда за змістом (усно):
- Чи сподобався вам вірш?
- Які почуття поетеси відбилися у цьому вірші?
 - Як часто поетеса звертається до книг?
 - Хто ці герої: Геккельбері, Беккі, індіанець Джо, Принц, Жебрак?
- Як називає поетеса дитяче життя?
           - Чому Марина називає дитяче життя раєм?
           - Хто були її друзями?
           - А у вас є улюблені герої?
           - Хто вони?
           - Як часто Цвєтаєва звертається до книг?
           - Яку картину ви уявляєте, коли читаєте: «Дрожат на люстре огоньки…    Как хорошо за книгой дома».
            - Який урок отримала у вірші героїня?
    - Чи є у вас бібліотека? Які у вас улюблені книги?
Коментар:
Палітурка - обкладинка, оправа для листків книги, зошита і т. ін. з картону, матерії, шкіри тощо.
    Словникова робота
Гріг (Норвегія), Шуман (Німеччина), Кюї (Росія) відомі композитори.
Діоген – давньогрецький філософ, який свідомо відмовився від будь-яких побутових зручностей.
Знічев'я – раптом, несподівано.
Никає – бродить.
Раювання – блаженство.
Смута – заколот, заворушення.

              Складіть план вірша «Книги в червоній палітурці».

Робота з текстом (усно):
- Знайдіть в тексті діалог. Як його треба читати?
- Знайдіть в тексті звертання. Прочитайте їх виразно.

Отже, нам сьогодні вдалося доторкнутися до світу поезії Марини Цвєтаєвої, осмислити, як пов’язані її життя і творчість, дізнатися про її улюблених ще з дитинства літературних героїв та композиторів.

  З’єднайте частини прислів’їв про книгу:
           Будеш з книгою дружити –                      як вибираєш друга.
           Будеш книги читати,                                 знання.
           З книгою дружити –                                  а знання – з книжок.
Золото добувають із землі,                       в роботі не тужити
З ручаїв – ріки, з книжок –                      
 не язиком чесати
        Вибирай книгу,                                  буде легше в світі жити.







Двадцять четверте березня

Тема: Особливості художньої мови повісті – казки Льюїса Керролла «Аліса в Країні Див».



       Сьогодні будемо досліджувати особливості художньої мови повісті – казки Льюїса Керролла «Аліса в Країні Див» та узагальнимо знання, які здобули під час вивчення твору.




Гра «Так чи ні?»

П᾿ятикласники! Зверніть увагу, хто вже встиг пройти цей тест, будь ласка, пройдіть його ще раз. Дякую!

 Усна бесіда:
- Про що розповідається у творі (тема)?
- Над чим насміхається  автор?
- Назвіть ті особливості «вікторіанської» доби,  які критикує Л. Керролл.

Висновок. Мова твору допомагає правильно сприйняти і краще зрозуміти задум автора, адже про дива можна розповідати тільки такою барвистою, яскравою, багатою мовою,  якою він написаний.





Дослідницька робота.
 Особливості художньої мови:
-         використання  фразеологізмів,
-         гра словами і смислами,
-         фігурні вірші
-         використання афоризмів,
-         поєднання віршів і прози,
-         багатство художніх засобів: епітети, метафори, порівняння, персоніфікація, іронія.

Словник уроку:
 Епітети – це художнє, образне означення, що підкреслює характерну рису,

визначальну якість явища, предмета, поняття, дії.

Метафорою (грец. μεταφορά — перенесення) називається слово, значення якого переноситься на найменування іншого предмета, пов'язаного з предметом, на який звичайно вказує це слово, рисами подібності.

Порівняння  — це один з художніх засобів , у якому один предмет, подія зіставляються з іншими, у яких ці особливості виявлені різко, яскраво. Порівняння виконують зображальну і емоційно-оціночну роль.

Персоніфікація  уподібнення неживих предметів чи явищ природи людським якостям; вид метафори, що сприяє поетичному олюдненню довколишнього світу:
Іро́нія — художній троп, який виражає глузливо-критичне ставлення митця до предмета зображення.

 Прочитати статті «Краса слова. Гра словами і смислами» - сторінки 235,  247 підручника.
-         Що ви зрозуміли із статті?
-         Назвіть приклади мовної гри у творі.
Диктант навпаки.  
-         Запишіть слова правильно:
Хвісткультура, Аморезнавство, Матиймачуха, Гастрономія, Дригонометрія.

 Вибірковий диктант:  
-         Прочитайте виразно діалог Аліси і Герцогині.
-         Запишіть афоризми, вжиті в їх розмові.
-         Які ще афоризми зустрічаються в творі?

Дослідження тексту.
-         Знайдіть у тексті приклади епітетів, метафор, порівнянь, персоніфікації,  іронії,  синтаксичних конструкцій
 Вправа «Мікрофон»
-         Чим вразив вас твір «Аліса в Країні Див»?




Дев᾿ятнадцяте березня

 По завершені ознайомлення з темою пройдіть перевірочний 

тест


Тема: ПЕРСОНАЖІ, ЯКІ ОТОЧУЮТЬ ГЕРОЇНЮ ПОВІСТІ-КАЗКИ «АЛІСА В КРАЇНІ ДИВ»


Якби ти знала Час так, як я... Він - живий.
Капелюшник із повісті Л. Керролла «Аліса в Країні Див»

У творі Л. Керролла все відбувається за законами фантастики, тому всі предмети, персонажі, простір і навіть час набувають незвичайних властивостей. Аліса то збільшується, то зменшується, їй на шляху зустрічаються казкові герої, котрі вміють розмовляти. А ще - вони говорять такі дивні речі, які спонукають Алісу мислити зовсім не так, як вона мислила раніше. Наприклад, один із героїв повісті-казки Л. Керролла - Капелюшник - говорить про час так: «Якби ти знала Час так, як я... Він - живий». Чому ж «Час» стає живим у творі письменника? Звернімо увагу на те, що слово «Час» написане з великої літери. Чому? А що ще оживає у творі?.. Отже, познайомимося ближче з персонажами твору Л. Керролла, котрі оточують Алісу.

— Повторимо визначення поняття «фантастика» та ознаки фантастики у творі Л. Керролла «Аліса в Країні Див».
Фантастика (з грецьк. здатність уявляти) —
1) те, чого не існує в реальній дійсності;
2) світ уявлень і образів митця, який базується на основі засвоєних раніше фактів із реального життя; творча уява;
3) різновид художньої літератури, заснований на вигадці, творчій уяві, фантазії; до цього різновиду можуть належати будь-які жанри — оповідання, казка, повість, роман тощо.
Характерні риси фантастики як різновиду художньої літератури:
— незвичайність подій і образів;
— порушення усталених уявлень про час і простір;
— дивні перетворення персонажів і всього фантастичного світу;
— чарівність предметів і явищ;
— дивні імена й назви;
— стрімкі й неймовірні повороти сюжету;
— мовні новації письменника
— З ким зустрілася Аліса в перших розділах твору?
— Які події з нею відбулися?
— Визначте експозицію і зав'язку твору.
 Асоціативний диктант:
· Дарсбері, графство Чешир -
· «Каролюс Людовікус» -
· Оксфордський університет -
· «Опівнічні задачі» -
· Вікторіанська Англія -
· Аліса Лідделл -
· Чарлі –Додо –
Вікторина «Відгадай!»
1.     «…Довгойти не довелося: садиба, яку вона невдовзі побачила, належала, безперечно, йому, бо два димарі на даху виглядали, як заячі вуха, а дах був накритий хутром. Сама садиба виявилася такою великою, що Аліса не квапилася підходити ближче, поки не відкусила чималий кусник гриба в лівій руці й довела свій зріст до двох футів. Але й тепер вона рушила з осторогою. «А що, як він і досі буйний?» — думала вона.»  

2.     «На вигляд наче добродушний,— подумала Аліса,— але які в нього пазурі та зуби!.. Варто з ним триматися шанобливо». 

3.     «Згорнувши руки на грудях, … сиділа на шапинці й статечно курила довгу кальянову люльку, не звертаючи жодної уваги на те, що діється довкола.» 

4.     «Він тихо дріботів назад, тривожно озираючись на всі боки, мовби чогось шукав.» 

5.     «Вона почала озиратися довкола, прикидаючи, кудою б непомітно втекти, і раптом угледіла в повітрі якусь дивовижу. Спершу … вкрай розгубилася, але, придивившись пильніше, збагнула, що то — усміх.»

6.     «… почервоніла з люті і, хижо блимнувши очима, вереснула:—Відтятиїй голову! Відтя…»  
Робота з текстом 4—5 розділів.
— Розкажіть про події, які відбулися з Алісою в будиночку Білого Кролика.
— Як змінилася Аліса, коли випила чарівний напій?
— Які розмови почула дівчинка в Кроликовому будинку?
— Хто такий Крутихвіст і що він зробив?
— Як Аліса шукала дорогу до чарівного саду? Кого вона зустріла на цій дорозі?
— Розкажіть про властивості гриба, на якому сиділа Гусінь.
— Про які внутрішні зміни в собі. розповіла Аліса Гусені?
Переказ  6 розділу повісті.
 Коментар до 6 розділу.
У шостому розділі Аліса зустрічається з новими героями, її пригоди тривають. За законами чарівної казки їй довелося опинитися в таємничому місці - незвичайному будиночку, який обслуговували лакеї в лівреях. Дівчинка дивується, як Лакей-Жабун відчиняє двері Лакею-Карасю. Вони обмінюються офіційними повідомленнями про запрошення Герцогині на крокет до Королеви. Незабаром з'являється і сама Герцогиня, котра втілює у творі сувору мораль «вікторіанської» доби. Герцогиня всіх повчає, але в її будинку стояв справжнісінькій гармидер: «хтось верещав, хтось чхав, і час від часу чувся оглушливий брязкіт, наче там били посуд». У домі неможливо було дихати від перцю, розсипаному скрізь. У такий спосіб Льюїс Керролл критикує задушливу атмосферу того часу. Герцогиня зі своїми жорстокими методами і вимогами («Відтяти їй голову!», «Якби ніхто не пхав свого носа до чужого проса, земля крутилася б куди шпаркіше», «Ой, дай мені спокій!») уособлює обмеженість мислення і тогочасну систему виховання, де не було ніякої поваги до дитини, до її прав і свобод. «Неправильна» (абсурдна з погляду здорового глузду) колискова, яку співає Герцогиня, «люто стрясаючи немовля», висміює повчальний вірш невідомого англійського автора «Плекай малесеньке дитя з любов'ю і терпінням» і потворну мораль того часу.
Бурчи, кричи на немовля,
Лупи його, як чхає,
Що те чхання нам дошкуля,
Маля прекрасно знає...
Хор
(З участю кухарки та маляти):
Гу! Гу! Гу!
Як стає зрозуміло з розділу, Герцогиня не має терпіння і любові, тому її немовля фантастичним способом перетворюється на порося, у чому переконалася Аліса, узявши його на руки.
Робота з текстом 6 розділу.
— Розкажіть про перебування Аліси в будинку Герцогині.
— Охарактеризуйте образ Герцогині. Доведіть, що цей образ містить критику системи виховання того часу.
— Прочитайте виразно в особах розмову Аліси з Чеширським Котом. Поясніть слова Кота: «Якщо в тебе всі вдома, то чого ти тут?»
— Які англійські приказки покладено в основу образів Чеширського Кота, Капелюшника, Шаленого Зайця?


Країна Див та її мешканці, які вони?
Королева – нервова, запальна, зла, непередбачувана. Це неприпустимо для державної особи.
Миша Соня – потрібно багато зусиль, щоб заспокоїти Мишу, адже вона дуже ображається.
Білий Кролик-  боягузливий, підлабузник,Лицемірний
 Король — злий, боягузливий, марнославний.
Чеширський Кіт — незалежний, гордий, свободолюбний. У графстві Чешир, де народився Керролл, невідомий художник, за бажанням власників таверн, малював над їхніми дверима усміхнених тварин. Їх називали котами, хоча насправді це були леви чи леопарди. Але місцеві мешканці подібних живих звірів ніколи не бачили.
Вигляд котячих голів, що посміхаються надавали відомим чеширським твердим сирам, історія яких налічує більше дев’яти століть.
Білий Кролик – вигаданий керролловський герой, що з’являється на початку книги одягненим у жилетку. Він має у кишені годинник. Вдруге ми зустрічаємось з ним у четвертому розділі, коли він приймає Алісу за покоївку. Присутній цей персонаж і в останніх частинахт вору, де за ним закріплена роль оповісника Короля і Королеви.
Далі ми будемо говорити про Зайця, ймення якого перекладачі трактують по різному. Ймовірно, що поштовхом для вигадування такого дивного імені для літературного персонажа, як Березневий заєць (Божевільний березневийз аєць) став розповсюджений в Англії в часиЛ.Керролла вислів «Божевільний, як березневий заєць».
Цікаво, що Джон Тенніел, перший ілюстратор твору «Аліса в Країні Див», намалював зайця з сіном у голові (в «вікторіанську» добу це був досить розповсюджений спосіб зображення божевілля).
Цікаво, що на честь цього літературного образу названо одну із малих планет.
Капелюшник – сусід Зайця. Одним із його прототипів вважаютьТ еофіла Картера – чоловіка, котрий винайшов ліжко з будильником (воно скидало з себе сплячого, коли приходила пора вставати). Незабаром він став власником меблевого магазину. Через свою звичку стояти в високому капелюсі біля його дверей і отримав прізвисько Божевільний Капелюшник.
Праобразом Герцогині є герцогиня Маульташ – реальна історична особа. Вона мала дуже негарну зовнішність.
Алісу постійно осоромлюють, докоряють, звинувачують у невмінні поводитися. У цій країні Аліса багатьох і багато чого не здатна зрозуміти.
– Якою ж булаАліса? Якою її бачивКеррол?
Люблячою, чемною, довірливою, допитливою.
Чемна – усім говорила максимально ввічливо, до всіх зверталася на «ви».
Довірлива – видно зі ставлення до Чеширського Кота, Гусені.
 Коментар:
У своєму творі Льюїс Керролл одухотворює деякі матеріальні й нематеріальні речі, надає їм рис живої істоти (прийом персоніфікації). Так, наприклад, категорія «час», як і категорія «простір», у чарівному світі письменника набуває незвичайних характеристик. Час постає живим, рухливим, близьким для персонажів. Із ним розмовляють, до нього ставляться, як до людини. Капелюшник каже Алісі: «Якби ти знала Час так, як я, ти б цього не казала, бо Він — Живий... Ти ж, мабуть, із Часом ніколи й словом не перекинулася!». Живими постають і персонажі твору, що є фантастичними по своїй суті. Вони живі, бо їх так сприймає Аліса. Вона веде з ними розмову, бере разом із ними участь у деяких подіях. Отже, на думку Льюїса Керролла, живим є все, що ми так сприймаємо. У нашій уяві оживає абсолютно все!
Заповнити таблицю:
Персонажі
Характерні ознаки
Березневий Заєць

Капелюшник

Миша

Чеширський Кіт


Літературна гра «Зустріч із казковими персонажами»: обрати будь-якого героя з повісті-казки Льюїса Керролла і від імені Аліси (дівчатка) або від імені Л. Керролла (хлопчики) представити його за планом.
1. Зовнішність персонажа.
2. Де і коли його зустріла Аліса?
3. Чому він так називається (якщо це можна пояснити, спираючись на традиції англійського фольклору)?
4. Що сказав персонаж Алісі і як вона це сприйняла?
5. Чого навчив цей персонаж Алісу?
Персонажі для вибору учнів: Білий Кролик, Миша, Капелюшник, Чєширський Кіт, Шалений Заєць, Герцогиня, Гусінь, Сонько-Гризун, Крутихвіст та ін.
В книзі Л.Керролла «Аліса в Країні Див» один головний персонаж – Аліса. Всі інші є другорядними або ж виконують епізодичну роль. Саме завдяки їм Країна Див набуває особливого шарму, чарівності та неповторності.


Створити  лепбук до повісті – казки «Аліса в Країні див».
Лепбук (з анг. lap – коліно, book – книга) – це саморобна інтерактивна папка чи зошит, в які збираються і яскраво оформлюються різноманітні пізнавальні матеріали з певної теми вивчення. Лепбук обов'язково має різні за розміром кишеньки, вставки, рухливі деталі, віконця, міні-книжечки тощо з цікавою інформацію щодо вивчення повісті – казки «Аліса в Країні див».

ЯК ЗРОБИТИ LAPBOOK ВЛАСНОРУЧ

Для цього знадобляться такі матеріали:
  • аркуші картону (для заготовки основи);
  • папір (білий, кольоровий, для квілінгу, розмальовки тощо);
  • олівці, кольорові ручки, маркери для підписів та розфарбовування;
  • ножниці (звичайні та фігурні);
  • клей ПВА, скотч, степлер;
  • декоративні елементи (наліпки, світлини, малюнки, пувиці тощо).

ЕТАПИ СТВОРЕННЯ САМОРОБКИ:

1.    Вибір теми. Тематика лепбуку може бути як загальною, так і вузькою: присвячена певним визначним подіям, літературному твору, темі тижня тощо.  
2.    Складання плану. Перед тим, як переходити до створення проекту, треба попередньо спланувати що саме має бути у лепбуці. Адже це не просто книжка з малюнками. Її зміст повинен творчо розкривати тему.
3.    Створення макету. Аби зміст майбутнього лепбуку був читко розкладений по полицях, в якому порядку і де саме будуть розміщені складові проекту.
4.    Підготовка складових. Чим більше складових саморобки, тим вона цікавіша. Так, для матеріалів можна заготовити спеціальні фігурні  конвертики, 3D-листівки,  пазли, кишеньки-книжечки чи гармошки, висувні чи обертаючі деталі, дверцята чи віконечка, блокнотики з чистими аркушами для приміток тощо.
5.    Поєднання основи та складових. Створити ідею – половина діла, адже кінцевий результат залежить не тільки від якості підібраного матеріалу, а й від охайності оформлення. Тому при створенні лепбуку треба докласти зусиль, щоб намалювати та приклеїти всі складові акуратно.



Дванадцяте березня

Тема: Льюїс Керролл «Аліса в Країні Див». Творча історія написання казки.

Скласти анкету письменника:
Ім'я –
Роки життя –
Псевдонім -
Країна -  
Місце народження:  ___________________________
Родина:______________________________________________( Освіта:___________________________
Професія:________________________
Місце роботи й посада:___________________________________
Інтереси та захоплення:__________________________
Найвідоміші твори:______________________________________
Книга Льюїса Керролла «Аліса в Країні Див» виникла під впливом реальних подій та реальних людей. До задуму написати «Алісу в Країні Див» автора підштовхнув випадок на прогулянці. 4 липня 1862 р. професор Доджсон вирушив кататися човном у товаристві дочок декана свого коледжу. Серед трьох дівчат була десятирічна Аліса. Вона звернулася до професора з проханням розповісти казку. І Доджсон тут-таки вигадав історію про те, як сама Аліса нібито потрапила до підземної країни, де з нею трапилося чимало незвичайного. Повернувшись додому, Доджсон занотував у блокноті основний сюжет казки. А вже за три роки видав її під назвою «Аліса в Країні Див», підписавши псевдонімом Льюїс Керролл. Перша рукописна книжка, подарована Кєрроллом Алісі Ліддел мала назву «Пригоди Аліси під землею». Автор наклеїв на обкладинку світлину семирічної Аліси Лідделл, підкреслиючи вік своєї літературної героїні. У казці Алісі 7 років.

Через 6 років Керролл написав продовження пригод головної героїні цього твору - «Аліса в Задзеркаллі», де юна героїня перетворилася на справжню королеву. Себе письменник зобразив у вигляді Білого Лицаря, який розповідає Алісі про неймовірні винаходи. А на прощання просить озирнутися й помахати йому.

- Опрацювання твору «Аліса в Країні Чудес» (Частина І. У кролячій норі)
Словникова робота.
Ярличок — наклейка на предметі, товарі із зазначенням назви, кількості, місця виготовлення, номера або інших відомостей; етикетка.
Буфет — шафа для зберігання посуду, столової білизни, закусок, напоїв.
Картала — гостро дорікала, лаяла; різко критикувала, осуджувала.
Закортіло — дуже захотілось, забажалось.

Гра «Утворіть порівняння».  
— Знайдіть у тексті порівняння і допишіть.
• Кроляча нора йшла рівно, мов
• Аліса й незчулась, як полетіла кудись, наче...
• Аліса помчала слідом, мов...
• От якби я могла складатися, мов...
• Чого доброго я розтану зовсім, як...

У розділі шостому «Порося та перець» з’являється нова героїня, хто вона?

( У розділі 6 з’являється Герцогиня, яка втілює у творі сувору мораль «вікторіанської» доби. Вона всіх повчає, але в її будинку стояв справжнісінький гармидер: «Хтось верещав, хтось чхав, і час від часу чувся оглушливий брязкіт, наче там били посуд». У домі неможливо було дихати від перцю, розсипаного скрізь. У такий спосіб Льюїс Керролл критикує задушливу атмосферу того часу. Герцогиня зі своїми жорстокими методами й вимогами («Відтяти їй голову!», «Якби ніхто не пхав свого носа до чужого проса, земля крутилася б куди шпаркіше», «Ой, дай мені спокій!») уособлює обмеженість мислення й тогочасну систему виховання, де не було поваги до дитини, до її прав і свобод.)

-         А що ж це за англійська традиція пити чай о п’ятій годині вечора?

 (розділ сьомий «Божевільне чаювання»)
чому книгу «Аліса в Країні Див» називають не тільки казкою, а й повістю?

-         Чому два літературних жанри поєднанні в одному?

Робота з таблицями ознаки повісті та казки

Повість
Казка
Обсяг  - середній між оповіданням і романом
Свідома вигадка, щ о мала на меті повчання. В основі – протиставлення мрії і дійсності
У повісті можуть змальовуватися кілька подій, об’єднаних навколо одного або кількох персонажів (розгалужений сюжет)
Дійові особи (люди, рослини, звірі), згруповані контрастно, виступають носіями певних людських якостей
Більша кількість персонажів, повніша та глибша їхня характеристика
Герой – творець своєї долі, бореться за неї
Велика роль різноманітних описів, у тому числі портретів, пейзажних замальовок, а також відтворення душевних станів
Традиційна структура і композиція (зачин, основна частина, кінцівка), подібні початки і заключення
Сюжет часто не завершений (відкритий фінал), оскільки письменник зображує лише певну частину життя персонажів
Сюжет багатоепізодний із драматичним розвитком подій, але щасливим закінченням

Висновок
    Отже, повість-казка «Аліса в Країні Див» є класичною педагогічною думкою з історичною спадщиною, в якій присутня манерність вікторіанської доби. А ще наша Аліса – героїня казки, може радо розмовляти з Чеширським Котом, Шаленим Зайцем, Садовим Вовчком та іншими героями.

Сімнадцяте березня

Тема: Аліса та світ її уяви в казці «Аліса в країні Див». Образ Аліси, її захоплюючі пригоди.
 «Алісу в країні Див» екранізували 40 разів, починаючи з 1903 року, -мультиплікаційні, художні фільми. Березнем 2010-го року з ’явилася Аліса            в форматі 3D. Цей фільм збирає у світовому прокаті рекордну касу (хоча до однойменної казки Льюїса Керролла новий фільм має вельми далеке відношення) У чому є таємниця маленької Аліси? Чому її пригоди продовжують бентежити серця читачів? Про це й поговоримо на нашому уроці.
Визнач, кому належать ці речі і підпиши
 




                                                                                                     
               
                                                                                  

                                                                                                      

Гра «Плутанина»
Спробуємо відновити шлях Аліси до див. Відновіть послідовність подій.
Порося та перець      Озеро сліз                Розповідь Казна-Що-Не-Черепахи
Хто вкрав пиріжки       Свідчить Аліса            Гасай – Коло та Довгий Хвіст
Королевин крокет      Омарова кадриль        Кролик крутить Крутихвостом
Божевільне чаювання    Що порадила гусінь Униз і вглиб кролячою норою

Виразне читання рубрики «Краса слова» (с. 236 підручника — «Фігурні вірші»).

Виразне читання «фігурного вірша» (с. 237 підручника).
«Фігурні вірші» писали ще в Стародавній Греції. В Україні цю традицію започаткував Іван Величковський. Відмова від пра­вильних форм (коло, пряма лінія) і надання переваги неправильним формам (як наприклад), «хвостик» або «неправильне коло» є одним із важливих художніх засобів створення казкового світ в повісті Льюїса Керролла.

Словничок ерудита:
Фантастика (від грецького – здатність уявляти)
1.     Образи, уявлення, створені думкою людини, її домислом.
2.     Літературні твори, в яких описуються події або явища нереальні, неіснуючі в дійсності.
3.     Щось нереальне, нездійсненне.
Завдання пошуково-дослідницького характеру
▼ Заповніть табличку «Реальне та фантастичне у творі Л. Кер­ролла "Аліса в Країні Див"».
Реальне
Фантастичне







Дослідницька робота
Завдання : довести, що захопливі пригоди Аліси є фантастичними на прикладі розділу «Божевільне чаювання»
Робота над характеристикою образу Аліси
1. Словесне малювання.
- Ви бачите, що  кожний художник бачить свою Алісу. В реальності ж у Аліси Лідделл було коротко стрижене темно-каштанове волосся і чупринка на лобі.
                                     











2. Порівняння уривків із мультфільмів Уолта Діснея «Аліса в країні Див»(1951 року) 

    та «Аліса в країні Див» Ефрема Пружанського(1981 р.)  

   - А ось такою бачать Алісу мультиплікатори. Чи відрізняється їхня Аліса від створеної Аліси в вашій уяві? Чим?
- Чи хотіли б ви опинитися на місці Аліси? Чому?

«Впізнай героя»:
v «..Довго йти не довелося: садиба ,яку вона невдовзі побачила ,належала, безперечно ,йому , бо два димарі на даху виглядали ,як заячі вуха, а дах був вкритий хутром. Сама садиба виявилась такою великою, що Аліса не квапилась підходити ближче, поки не відкусила чималий кусник гриба в лівій руці й довела свій зріст до двох футів.
v «На вигляд наче добродушний ,- подумала Аліса, але які в нього пазурі та зуби..!Варто з ним триматися шанобливо».
v «Він тихо дріботів назад, тривожно роззираючись на всі боки, мовби чогось шукав».
v «З Часом треба поводитись правильно! Бач якби ти з ним дружила, він робив би з годинником усе ,що захочеш.».
v «Між ними спав як убитий ….., правлячи їм за подушку. Заєць із Капелюшником спиралися на нього ліктями і перемовлялись через його голову».
Характеристика образу Аліси.Проаналізуйте ситуації та епізоди з тексту та визначте риси характеру героїні.
Риси характеру
Епізод тексту

Переслідування Білого Кролика

Гонитва за Білим Кроликом.
Політ через кролячу нору. Бажання потрапити в чарівний сад

Політ через кролячу нору.
Не боїться випробувань.
Не лякається Герцогині та Королеви

Роздвоюється, фантазує, любить вдавати двох осіб одночасно

Помічає в інших як хороше, так і погане

Спілкування з Мишею, Чеширським Котом, Гусінню

Навіть в чарівному світі не втрачає здорового глузду

Турбується про дитинча Герцогині. Переживає за підданих королеви, яким та наказала відрубати голови

Не принижується перед Королевою, вважає її смішною. Не дозволяє собою керувати, маніпулювати

Експерименти з їжею та питвом, що регулюють зріст

Говорить у вічі іншим, що про них думає

«Що сталося б з днем і ніччю, якби земля оберталася навколо швидше, ніж один раз на добу?»

Постійно говорить дурниці, але знає декілька мов, орієнтується в історії, плутає, але намагається вивчити таблицю множення


Чи варто було Алісі стрибати в кролячу нору?


Робота з розвитку мовлення.
У творі багато фразеологізмів, роблять його ще більш виразним.  Завдання: з'єднати фразеологічний вислів з його значенням.

Клювати носом                               байдуже
Виходити з себе                              затихнути, причаїтися
Зірвалася на ноги                            потрапити в скрутне становище
Вскочити в халепу                          придумалось, подумалось
Мені начхати                                   гніватись, бути роздратованим
Спало не думку                               дрімати
Голову на відсіч даю                      швидко зіскочила, піднялася
Затамувати подих                           переконаний у правильності

«Тайнопис».
 Перед нами – зашифровані тайнописи. Розшифруймо їх!

3,11,20,11,14,17,7,18,7                          15,21,19,15,7,23

19,10,7,21,19,22,16,12,10                             22,19,18
    
10,13,9,17,7,18,7                                   4,21,11,25,19,18













































Знищуйте всіх своєю добротою і оптимізмом,
і ніколи не показуйте, що вам заподіяли біль.
Принцеса Діана

Елеонор Портер стала відомою завдяки тому, що навчила людей «грати в радість», посилила віру у свої сили. Головна героїня,дівчинка Полліанна, радіє кожному дню й намагається допомогти всім, з ким зустрічається, незважаючи на життєві випробування.


«Я ніколи не вважала, що треба заперечувати існування труднощів, страждань і зла. Просто, як на мою думку, набагато краще сприймати невідоме бадьоро і радісно.»
                                                                                                                                     Елеонор Портер
Є книжки, які обов`язково треба прочитати не тількидітям, а й дорослим, це книжки, що можуть змінити не тільки нас самих, а й наше ставлення до навколишнього світу. Одним із таких творів, що обійшов половину земної кулі, став роман Елеонор Портер «Поліанна». Американська письменниця стала відомою завдяки тому, що навчила представників різних країн і національностей «грати у радість», вселила віру у свої сили і змусила замислитися над тим, як ставитися до самих себе, до труднощів у житті й до людей, які тебе оточують.
Елеонор Портер народилася 19 грудня1868 року у місті Літлтон (англ.Littleton), штат Нью-Гемпшир, у родині перших переселенців до Америки. З дитинства Елеонор захоплювалась музикою, співала в церковному та світському хорах, вчилась у бостонськійконсерваторії. Але після одруження з Джоном Лиманом Портером у 1892 році вона переїхала разом з чоловіком спершу в Масачусетс, потім в Теннессі, а потім в Нью-Йорк, і захопилася письменством. У 90-их рр. на сторінках американських журналів з'являються її перші оповідання, написані під псевдонімом Елеонор Стюарт, а в 1907 році світ побачив її перший роман «Зустрічні течії». Найвідоміший роман письменниці, «Поліанна», вийшов у світ 1913 року і відразу став шалено популярним. Відома американська актриса, зірка німого кіно Мері Пікфорд, за право екранізувати роман заплатила його авторці чималу на той час суму. Роман «Поліанна» захопив читачів настільки, що на адресу Елеонор Портер посипався шквал листів з проханнями розповісти, що сталося з головною героїнею роману далі. Тому вже в 1915 році письменниця видала друком наступний роман — «Юність Поліанни». Всього за кілька років письменницької кар'єри Елеонор Портер створила 4 томи коротких оповідань і 14 романів для дітей та дорослих. У 1920 році Елеонор Портер померла. Наступного дня по її смерті газета «Нью-Йорк Таймс» опублікувала некролог під заголовком "Померла авторка «Поліанни».
Створити візитну картку автора:
Ім᾿я

Батьківщина

Дата народження

Інтереси та захоплення

Літературна спадщина

Твори, які принесли успіх

 Прочитати роман «Поліанна»   .


Русский язык

Имя прилагательное


Имя прилагательное — часть речи, которая обозначает признак предмета и отвечает на вопросы какой? какая? какое? чей?
Имя прилагательное всегда связано  с именем существительным.
     По родам имена прилагательные изменяются только в единственном числе.
 
РОД
ОКОНЧАНИЕ
ПРИМЕРЫ
Мужской
-ой, -ый, -ий
Свитер (какой?) большой, вязаный, синий
Женский
-ая, -яя
Кофта (какая?) вязаная, синяя
Средний
-ое, -ее
Платье (какое?) вязаное, синее
Род имени прилагательного определяется по роду имени существительного, к которому оно относится.
   Изменение имен прилагательных по числам
Имена прилагательные в единственном числе обозначают признак одного предмета: дружный класс, интересная игра, доброе сердце. Имена прилагательные во множественном числе обозначают признак двух или нескольких предметов: теплые дни, дальние страны, общие дела.
Имена прилагательные во множественном числе в именительном падеже отвечают на вопрос КАКИЕ? и имеют окончания –ЫЕ, -ИЕ: легкие примеры, почтовые марки, выразительные лица.
Число имени прилагательного определяются по числу имени существительного,  к которому оно относится.

Изменение прилагательного по родам, числам и падежам называется склонением прилагательных.
   
Склонение имён прилагательных мужского и среднего рода в единственном числе
ПАДЕЖ
ПРИМЕРЫ (МУЖСКОЙ РОД)
ОКОНЧАНИЯ
ПРИМЕРЫ (СРЕДНИЙ РОД)
Именительный
Стул (какой?) мягкий деревянный большой
-ой, -ый, -ий (м.р.) - ое, -её (ср.р)
Молоко (какое?) свежее вкусное
Родительный
Стула (какого?) мягкого деревянного
- ого, - его
Молока (какого?) свежего вкусного
Дательный
Стулу (какому?) деревянному
- ому, - ему
Молоку (какому) свежему вкусному
Винительный
Стул (см. И.п.)
с одуш. сущ. – по Р.п., с неодуш. сущ. – по И.п.
Молоко (какое?) см. И.п.
Творительный
Стулом (каким?) деревянным большим
-ым, - им
Молоком (каким?) свежим вкусным
Предложный
О стуле (каком?) деревянном большом
-ом, - ем
О молоке (каком?) свежем вкусном


Склонение имён прилагательных женского рода в единственном числе
ПАДЕЖ
ОКОНЧАНИЯ
ПРИМЕРЫ
Именительный
-ая, -яя
Стена (какая?) высокая
Родительный
-ой, -ей
Стены (какой?) высокой
Дательный
-ой, -ей
Стене (какой?) высокой
Винительный
-ую, -юю
Стену (какую?) высокую
Творительный
-ой, -ей
Стеной (какой?) высокой
Предложный
-ой, -ей
О стене (какой?) высокой


Падеж имени прилагательного определяется по падежу имени существительного, к которому оно относится.
Склонение имён прилагательных во множественном числе 
ПАДЕЖ
ОКОНЧАНИЯ
ПРИМЕРЫ
Именительный
-ые, -ие
Глаза, лица (какие?) выразительные
Родительный
-ых, -их
Глаз, лиц (каких?) выразительных
Дательный
-ым, -им
Глазам, лицам (каким?) выразительным
Винительный
с одуш. сущ. – по Р.п., с неодуш. сущ. – по И.п.
Глаза, лица (какие?) выразительные
Творительный
-ыми, - ими
Глазами, лицами (какими?) выразительными
Предложный
-ых, -их
О глазах, лицах (каких) выразительных

Проверь свои знания по теме, выполнив тест.
1.Что обозначает имя прилагательное?
а) предмет
б) признак предмета
в) действие предмета

2.Как изменяется имя прилагательное?
а) по родам
б) по  числам
в) по окончаниям

3.Определи имена прилагательные:
1 – юный                4 – играет
2 – белеть               5 – весёлый
3 – ночь                  6 – опрятный

4.Найти имя прилагательное во множественном числе: синий, мягкая, длинные?
а) синий
б) мягкая
в) длинные

5.Запиши словосочетания. Определи род и вставь окончания у имен прилагательных:
а) ярк… звезда
б) зл… волк
в) парн…молоко
г) нов… лыжи

6.Какое слово лишнее: серьезный, добрая, песня?
а) серьезный
б) добрая
в) песня

7.Найди неправильное словосочетание: скучная фильм, длинная дорога, вязкое болото?
а) скучная фильм
б) длинная дорога
в) вязкое болото
 8. Что означает выражение «золотые руки»?
а) трудолюбивые руки, которые умеют все делать
б) руки из золота
в) загорелые руки
9. « Найди пару»
Перед вами слова. В правом столбике  имена существительные, в левом – имена прилагательные.
Задание: правильно соедините каждое  имя существительное с соответствующим ему именем прилагательным. По ходу выполнения задания  определите число и род имён существительных и имён прилагательных и выделите родовые окончания.
цветы                      свежий
утро                         душистые
трава                        зимнее
воздух                      жёлтый
одуванчик                зелёная

10.  Найди в тексте имена прилагательные и подчеркни их волнистой линией.
Подул холодный ветер.  Черная огромная туча закрыла зимнее солнце. Синее небо потемнело. Осенние  сухие листья сорвало с деревьев.
11. Поставь вопрос к имени прилагательному:
Лесной - ________________
Хитрая - ________________
Голубое - _______________
Красные - _______________
12. Подбери синонимы (близкие по значению):
гигантский  - __________________________________
храбрый - _______________________________________


трусливый - ____________________________________

Комментариев нет:

Отправить комментарий